Міжнародний кримінальний суд

Що насправді означає закінчення попереднього вивчення ситуації в Україні?

 

Гаага, 11 грудня 2020 року - прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда, оприлюднила прес-реліз, в якому оголосила завершення попереднього вивчення ситуації в Україні.

Що це означає?

Мета попереднього вивчення – зібрати всю релевантну інформацію, необхідну для досягнення повного та інформованого визначення щодо того, чи є розумні підстави для проведення розслідування. Якщо Офіс Прокурора вважає, що рівень дотримання критеріїв, що встановлені Римським статутом для цього процесу, є задовільним, він має юридичний обов'язок відкрити розслідування.

Якщо ситуація стосується держави, що не є учасницею Римського статуту, то за умови досягнення такого визначення, за загальним правилом Прокурор подає запит на уповноваження щодо проведення розслідування до Досудової палати (ДС).

Якщо ситуація стосується держави-учасниці Римського статуту, Прокурор не потребує уповноваження з боку ДС для того, щоб перейти до розслідування.

Україна не ратифікувала Римський Статут, натомість МКС наразі застосовує юрисдикцію ad-hoc, що передбачає запит Прокурора на уповноваження щодо проведення розслідування.

Це рішення не означає автоматичне відкриття розслідування. Важливо пам’ятати, що ДС не видає уповноваження автоматично. Прикладом цього може слугувати нещодавнє рішення щодо ситуації в Афганістані. Хоча процес, згідно Римського статуту, є суто процедурним, було б необачливо не брати до уваги політичні та пов’язані із ресурсами фактори. Якщо ДС уповноважить Офіс Прокурора, він далі буде визначати, яким розслідуванням надавати пріоритет відповідно до наявних ресурсів, рівня співпраці всіх сторін збройного конфлікту та спроможності національної правової системи розглянути решту справ, пов’язаних із конфліктом.

Хоча ми не вбачаємо серйозних ризиків в контексті уповноваження ОП з боку Досудової палати (хоча ризики все ж є), питання пріоритетів буде актуальним для України через такі причини:

               1. Росія не буде співпрацювати.

         2. Масштаб збройного конфлікту є безпрецедентним (окупація (Крим) + міжнародний збройний конфлікт (Донбас) + не міжнародний збройний конфлікт (Донбас)).

           3. Україна не ратифікувала Римський Статут, тобто не бере участь у наповненні бюджету Суду, в той час як кількість ресурсів, необхідних для розслідування збройного конфлікту, буде дуже високою.

Питання пріоритетів стає ще більш гострим, якщо розглянути загальний контекст масштабу роботи МКС, зокрема той факт, що Офіс Прокурора наразі проводить розслідування по 13-ти справах, а також істотний вплив на діяльність Суду пандемії, що була викликана СOVID-19.

 

мапа сайту