Міжнародний кримінальний суд

ULAG провели захід в рамках АКУ-19 на тему "Майбутнє правосуддя: механізм притягнення до відповідальності за найтяжчі злочини в Україні"

 

 

 

Яким буде міжнародне правосуддя для України у світлі нещодавнього рішення Прокурора МКС закінчити попереднє вивчення ситуації в Україні та подати запит щодо відкриття провадження до досудової палати МКС ?

 

На це питання ми шукали відповідь разом із визначною групою експертів на онлайн заході в рамках Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду, що був організований у партнерстві з Міжнародним фондом "Відродження" за підтримки Королівства Нідерландів та Посольства Нідерландів в Україні 11 грудня 2020 р.

 

Дискусія була побудована навколо трьох блоків. Під час першого блоку разом із прокурором Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, а також суддею Верховного Суду ми спробували визначити виклики, з якими стикалися органи влади на слідчому та судовому рівнях. Під час другого блоку ми почули думки міжнародні експертів щодо викликів, з якими стикаються інші держави в рамках розслідування та переслідування найтяжчих злочинів; як долати такі виклики, а також про роль політичної волі в цих процесах. І, нарешті, під час третього блоку ми обговорили роль та взаємозв'язок розслідувань та переслідувань, що проводяться на національному рівні з тими, які проводить Міжнародний кримінальний суд.

 

Основним висновком дискусії стало усвідомлення, що хоча на національному рівні докладаються певні зусилля в контексті розслідування та переслідування міжнародних злочинів, такі зусилля залишаються в основному недостатніми для забезпечення відповідальності за найтяжчі злочини, які ймовірно були скоєні під час збройного конфлікту в Україні. Це пов’язано з серйозними проблемами, з якими стикається вітчизняна правова система. Тому важливо розглянути питання про створення спеціального механізму притягнення до відповідальності відповідальності, який був би розроблений для забезпечення правосуддя за тяжкі злочини і, в той же час, матиме позитивний вплив на національну система правосуддя. Однак ці процеси неможливо здійснити без такого основного компонента, як політична воля, яка може формуватися на двох рівнях - міжнародному та національному. І один із способів це зробити - створення коаліції організацій, що працюють над спільною метою. Такі процеси, що пов’язані з правосуддям, збільшують здатність держави забезпечувати притягнення до відповідальності, і вони безпосередньо відповідають принципу комплементарності, який є фундаментом системи Римського статуту. Тому Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду заохочуватиме, підтримуватиме та братиме участь у таких ініціативах.

 

Дивіться повний запис онлайн заходу:

https://www.youtube.com/watch?v=mQJvQ7zUtO8 (Англійською)

https://www.youtube.com/watch?v=dB2ZeYdBHqk&t=3s (Українською)

 

Спікери заходу:

Валерія Мельник - прокурор Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офіс Генерального Прокурора України

Аркадій Бущенко - суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

Katrin Weilhammer – Head of the National Justice Programme, Justice Rapid Response

Eric Witte – Senior Policy Officer, International Justice and Dismantling Structural Racism, Open Society Justice Initiative

Priya Pillai – International Lawyer, Head of the Asia Justice Coalition

Rod Rastan - Office of the Prosecutor of the International Criminal Court

Модератор: Надія Волкова - директорка Ukrainian Legal Advisory Group.

 

мапа сайту